Wysoki Wierch, tu zawsze warto przyjść ;)

Wysoki Wierch, Trzy Korony i Babia Góra widziane z Durbaszki

Teraz to wstyd mi się przyznać do tego, ale jeszcze 9 lat temu nie miałam pojęcia co to są Małe Pieniny. Dopiero zaczęłam chodzić po górach, nieśmiało zdobywałam pierwsze tatrzańskie szczyty. Bo przecież jak zaczynać przygodę z górami to z przytupem 🙂 Gdy Tatr było mi mało, znalazłam projekt Korony Gór Polskich i o zgrozo dowiedziałam się, że najwyższym szczytem Pienin nie są wcale Trzy Korony !!!!

Małe Pieniny nie takie małe 😉

Zanim zaczniecie się ze mnie śmiać, niech mi się tu ktoś przyzna, czy wiedział „od zawsze”, że najwyższym szczytem Pienin jest Wysoka i to w pasmie Pienin zwanych Małymi Pieninami :). ? Małe Pieniny to najwspanialsza górska kraina po drugiej stronie przełomu Dunajca. Nie wiem dlaczego Małe skoro to tutaj znajduje się najwyższy szczyt Pienin – Wysoka. I tak robiąc Koronę Gór Polskich trafiłam do raju.

Pierwsze spotkanie z Małymi Pieninami

Gdy pierwszy raz tu przyjechałam, byłam oczarowana przestrzenią. Na pierwszy raz ambitnie połączyłam trasę z Wysokiej na Radziejową. Szłam i oczom nie wierzyłam jak tu cudownie. Jaka jest tu przestrzeń! Ile barw zieleni wiosną i ognia jesienią ! Wspaniale się tu wędruje grzbietem z widokiem to na Tatry, to na Rezerwat Białej Wody i słowackie nieznane mi wtedy pasma.
Tak się zaczęła moja miłość do Małych Pienin.

Wysoki Wierch- wybitny szczyt, wybitne widoki

Po tym pierwszym razie zapragnęłam więcej. Pieniny nie są zbyt dużym pasmem, ale mają kilka wybitnych szczytów. Jednym z nich jest Wysoki Wierch.
O ile najwyższa Wysoka oferuje przepiękne widoki ze szczytu, to jednak są lekko ograniczone drzewami, a sam szczyt przepaścisty i mały.

Co widać z Wysokiego Wierchu?

Wysoki Wierch to samotna, prawie bezdrzewna góra, z której są rozległe widoki 360 stopni.
Co widać ? Obym nie ominęła niczego ;). Zacznijmy od Tatr, to ta piękna panorama szczególnie przykuwa uwagę. Dalej Pilsko i Babia Góra schowana za Trzema Koronami, kolej na Gorce i wyraźnie widoczną wieżę widokową na Lubaniu. Widać częściowo Beskid Wyspowy, a dalej Beskid Sądecki. Kolej na siostrzaną Wysoką i słowacką Magurę Spiską, która kończy nasz górski rekonesans.

Widoki górskie to nie wszystko. To co jest tu szczególnie pięknie widoczne, czego nie ma nigdzie to pasma pomiędzy Tatrami a Pieninami tworzące uroczą przeplatankę z pojedynczymi drzewami na grzbietach, sprawiając wrażenie toskańskich krajobrazów.
Moim zdaniem Wysoki Wierch to najpiękniejsze miejsce widokowe w całych Beskidach. Kto raz tu przyjedzie, zakocha się na zawsze w tych krajobrazach i będzie wracać.

Trudności w zdobyciu szczytu.

Gdy szłam tu pierwszy raz i sprawdzałam trasę na blogach ostrzegano, że podejście na Wysoki Wierch jest bardzo wyczerpujące i strome.
To duża przesada 🙂
Nawet dla mnie wtedy, początkującej góromaniaczki z nadwagą był do zdobycia. Rzeczywiście podejście na szczyt jest strome i kiedy leży tu śnieg albo błoto to łatwo o poślizg a zejście bywa uciążliwe. Ale wystarczą kijki, raczki i odrobina uważności, żeby bezpiecznie wejść i zejść.

No cóż…. jak się chce wejść na szczyt to musi być pod górę. Za to na górze i zboczach jest mnóstwo miejsca. Można w nagrodę rozłożyć się na trawie, albo usiąść na ławeczkach, których ostatnio przybywa i rozkoszować się wyjątkowymi widokami.

Trasy na Wysoki Wierch

 • Moja ulubiona, to ta z Przełęczy Tokarnia na Słowacji. Cała trasa to ok 50 minut spaceru halami. Równie widokowego szlaku nie znam. Po drodze są ławeczki, i piękne pejzaże. O każdej porze roku wygląda trochę inaczej . Wiosną kwitnie tarnina, latem łąki mienią się kolorami kwiatów, jesienią tutejsze lasy są magiczne, liście płona żółcią, czerwienią i brązami. A zimą, to dopiero jest pięknie :))))
  Wysoki Wierch do doskonałe miejsce na podziwianie zachodów słońca, zanim zapadnie ciemna noc zdążysz wrócić do auta. A jeśli nawet zamarudzisz i będziesz focić bo przecież trudno oprzeć się tutejszym widokom to otwarta przestrzeń zapewni Ci i tam dostateczną widoczność. Uwielbiam ten szlak <3
 • Innym moim ulubionym, chociaż troszkę dłuższym szlakiem niż ten z Tokarni jest ze schroniska pod Durbaszką. Żeby tu dojść najlepiej zostawić auto na parkingu przed Wąwozem Homole i iść szeroką drogą leśną przed parkingiem, która zaprowadzi wprost do schroniska. Stąd już blisko na szczyt Wysokiego Wierchu. Trasa w jedna stronę to ok 1,50 godziny
 • Warto pójść ze Szlachtowej żółtym szlakiem. Może nie jest tak widokowy jak poprzednie ale dość szybko dochodzi się na piękną Przełęcz pod Huściawą, a stąd na szczyt wiedzie bardzo malownicza droga. Ta wersja jest troszkę krótsza 1,15 h powinny wystarczyć.
 • Bardzo popularne jest wejście przez Wąwóz Homole na Wysoką a potem granią na Wysoki Wierch i zejście którymś z wyżej wymienionych szlaków. To około 4 godzinna pętelka
 • I ostatni to ten ze Szczawnicy, spod wyciągu na Palenicę i dalej w stronę Durbaszki. ta wersja zajmie ok 3 godzin w jedna stronę, ale można wspomóc się wyciągiem.
 • Ze Szczawnicy mamy jeszcze jedną możliwość- spod schroniska Okrąglica. Ta trasa to tez ok 3 godzin w jedna stronę.
 • Możliwość pętelek jest na prawdę sporo, bo sieć szlaków i ścieżek jest bardzo duża, tak więc warto spojrzeć w mapę i ruszyć gdziekolwiek. W Małych Pieninach wszystkie szlaki są pięknie

Komunikacja w Małych Pieninach

*Komunikacja miedzy Szczawnicą a Szlachtową i dalej Jaworkami jest bardzo dobra. Busy jeżdżą bardzo często. Polecam zaparkować w Szczawnicy i podjechać dalej i którymś z proponowanych szlaków. Dojść do Wysokiego Wierchu ( nie omijajcie go, bo to wybitne miejsce 🙂 ) i potem grzbietem wrócić do Szczawnicy. Po drodze jest sporo ławeczek, gdzie można odpocząć. Ta opcja jest idealna gdy masz cały dzień na włóczęgę.
*Gdy masz mało czasu, to opcja słowacka jest idealna 🙂 Na Przełęczy Tokarnia jest parking, teoretycznie płatny, chociaż nigdy nie spotkałam tam nikogo kto zbierałby płatności.
*W Jaworkach jest dużo płatnych parkingów, cena jest niewygórowana.
*W Szlachtowej parkuję na placu przy cmentarzu, są też miejsca przy zjeździe z głównej drogi na żółty szlak.

Wysoki Wierch polecam zawsze, o każdej potrze roku i dnia. Możliwość wypraw z udziałem Wysokiego Wierchu jest znacznie więcej. Wszystkie są wspaniałe, niezapomniałe. Mogę zaproponować pętelki zarówno kilkugodzinne jak i całodniowe. Ale zawsze Wysoki Wierch będzie gwiazdą dnia 🙂
Zachody Słońca ze szczytu są najpiękniejsze w Beskidach. Dla mnie to miejscówka nr.1 na zachód słońca.

12 thoughts on “Wysoki Wierch, tu zawsze warto przyjść ;)”

 1. Joasiu, piękne zdjęcia i piękne trasy.
  Super je opisałaś. Zazdroszczę Ci tych wypraw i możliwości podziwiania cudownych widoków i obcowania z górami i przyrodą.
  Ja tam nigdy nie byłam i zupełnie nie znam tych okolic.
  Widać Twoją ogromną miłość do gór.
  Pozdrawiam serdecznie 🙂

   1. Strasznie się cieszę mogąc czytać Twoje wpisy. Dla mnie wyprawa w Pieniny a także Beskid Mały to taki troszkę przeskok o jakieś dwadzieścia lat w tył. Bo gdzieś właśnie tyle lat temu wstecz przemierzałam te szlaki. Cudne zdjęcia i piękny opis,jak zresztą zawsze.
    Pozdrawiam cieplutko ❤️

    1. Och, dziękuje za tak miłe wsparcie <3 Dla mnie Pieniny to perełka wśród gór. Kocham je za przestrzenie, włóczęgę i najpiękniejsze widoki na inne pasma zwłaszcza Tatry 🙂 Pozdrawiam cieplutko 🙂

  1. O tak !!! Małe Pieniny są niedoceniane, więcej ludzi idzie w Pieniny Właściwe czyli Trzy Korony i Sokolicę a wystarczy przekroczyć Dunajec i mamy inny , wspaniały świat . Bardzo polecam 🙂

 2. Asiu, staniesz się górską encyklopedią dla podróżników i nie tylko 🙂
  Piękne widoki i interesująco opisane, dziękuję 🙂
  I wiesz, nie ma się czego wstydzić, że czegoś się nie wie. Gorsi są ignoranci z niewielką wiedzą o własnym kraju, którzy przechwalają się podróżami w egzotyczne kraje. A z tych podróży mają wspomnienia przeważnie z hoteli 😉 Znam takie osoby i czasami mnie śmieszą 😀
  Pozdrawiam Cię serdecznie 🙂

  1. Bardzo dziękuje za tak miły komentarz Gosiu <3 Umiem się przyznać do niewiedzy, to prawda 🙂 Ale wiem tez że mam wiele do powiedzenia na temat gór, zwłaszcza tych pasm które zeszłam wzdłuż i wszerz 🙂 i chętnie się podziela swoja wiedzą. Musze też przyznać, że samo pisanie sprawia mi ogromna przyjemność 😉

 3. Piękne widoki, piekne zdjęcia. Zawsze wiedziałam że nasze góry są różnorodne, atrakcyjne i nie mniej piękne niż chociażby Alpy. Wędrówki po nich to przyjemne spędzanie czasu.

  1. Tak!!! Dopiero jak robiłam Koronę Gór Polskich zauważyłam jak różne góry mamy w Polsce. Jest ich aż 28 pas! Ale przyznać muszę, że jeśli pominąć Tatry i Babia Górę bo moim zdaniem są poza konkurencją 😉 To Pieniny są najpiękniejsze 🙂 Tutaj się można włóczyć dzień cały, zatracić 🙂 Pozdrawiam z Podhala 🙂

 4. No ja niestety nie znam tych gór, nazwy słyszałam ale nic mi one nie mówią. Może gdybym mieszka w okolicy to bym się tamtymi górami bardziej interesowała.
  Pięknie tam masz i zazdroszczę tych cudownych miejsc i widoków 🙂 jak kiedyś wybiorę się w te okolice skorzystam z Twoich informacjami 🙂

  1. Pieniny polecam każdemu o każdej kondycji. Tak łatwo się zachwycić i przestrzenią i widokami. A jesienią gdy mieszane lasy stają w ogniu barw jest najpiękniej. Mam nadzieję, że jak już zwiedzisz cały świat to pomyślisz: w Małych Pieninach mnie jeszcze nie było , i przyjedziesz tu w moje tereny 😉 Pozdrawiam serdecznie 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *