Wyspa Zaginionych Drzew -Elif Shafak

Wyspa Zaginionych Drzew Elif Shafak

Może wydawać się dziwne, że na blogu górskim kolejna książka, ale mniej mnie w styczniu w górach, za to mam dużo czasu na czytanie. Nie wszystko tu recenzuję, tylko to co uważam za szczególnie warte przeczytania. A tę książkę polecam z całego serca. Mam nadzieję, że i ciebie nią zainteresuję. Jest wyjątkowa.

„Samotność to ludzki wynalazek, drzewa nigdy nie są samotne”

Jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki. To dla takich pozycji ludzie tracą głowę i stają się nałogowymi czytelnikami. Trzeba wykazać się niezwykłym talentem pisarskim by wijąca się w kilku przedziałach czasowych opowieść tak zgrabnie złączyć w całość.

Widziałam kiedyś taki slogan reklamowy: książki nie gryzą, połykają w całości. To było na pewno o Wyspie Zaginionych Drzew Elif Shafak ?

„W miarę jak człowiekowi przybywa lat, coraz mniej przejmuje się tym, co myślą o nim inni, dzięki czemu cieszy się coraz większa swobodą”

Trzeba mieć niezwykły talent pisarski i ogromną wiedzę na temat historii, przyrody żeby napisać takie dzieło. Akcja dzieje się w trzech strefach czasowych. Lata 70 te. ,początek XXI wieku i czasy nam współczesne. Poznajemy historię trudnej miłości Greka i Turczynki na Cyprze, gdzie pochodzenie ma ogromne znaczenie. Mówią o sobie: Wyspiarze by nie dotykać różnic jakie ich dzielą. Nawet ich córka ma na imię Ada co znaczy Wyspa w języku tureckim.

Ale ludzie to nie wszystko. Opowieść komentuje drzewo figowe, które przybliża nam niezwykły świat zwierząt i roślin. Jest stuletnim mędrcem, narratorem, cichym świadkiem. To dzięki niemu historia splata się ze sobą w całość.

„Nauczyłam się jednego: wszędzie tam, gdzie panują dotkliwe podziały i wojna nie ma wygranych, zarówno w ludzkim kręgu jak i poza nim”

Elif Shafak zadaje sporo pytań, a za pomocą figi wnosi wiele cennych spostrzeżeń. A wszystko napisane tak pięknym językiem, że ciężko było się od niej oderwać. Snuła się delikatnie niczym mgła między konarami drzew.

Jestem pełna podziwu dla autorki, która zachowała doskonałą równowagę między faktami, fikcją, edukacja i powieścią. To jest bardzo ważna pozycja w mojej biblioteczne. Chcę więcej czytać dzieł tej autorki.

„Każdy z nas gromadzi skrawki i fragmenty, a zdarza się, że Twoje skrawki i fragmenty nie pasują do moich. Jaki więc sens rozprawiać o przeszłości, która może tylko wszystkich urazić?

Myślę, że jest to najlepsza książka jak czytałam od lat ❤️
Bardzo polecam ?.

Jeśli zainteresowała Cię ta książka TUTAJ możesz sprawdzić gdzie ją kupisz najtaniej 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *